Witamy na naszej stronie !

 

Atrakcje turystyczne Kielc


Pałac Biskupów Krakowskich – barokowy pałac w Kielcach, była rezydencja biskupów krakowskich. Budowla powstawała w latach 1637–1644.

Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Kielcach – barokowa świątynia, z pozostałościami stylu romańskiego, zlokalizowana w samym centrum na "Wzgórzu Zamkowym", jeden z najcenniejszych zabytków miasta.

Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego mieszczące się w budynku szkoły, do której w latach 1874-1886 uczęszczał Stefan Żeromski. Muzeum zajmuje się gromadzeniem, eksponowaniem zbiorów związanych z młodzieńczym okresem życia oraz twórczością Stefana Żeromskiego.

• Rezerwat przyrody Kadzielnia leżący prawie w centrum miasta obejmuje 0,6 ha dawnego kamieniołomu. W ścianach skalnych można odnależć 22 jaskinie najmniejsza ma 2 m. długości a największa – 140m. Urządzono tu wielki amfiteatr, tarasy widokowe i pełne uroku ścieżki spacerowe.
W południowej części wzgórza wybudowano amfiteatr na ponad 5000 miejsc.

 

Okolice


Jaskinia Raj – wapienna jaskinia krasowa położona w pobliżu Chęcin 11 km na południowy zachód od Kielc. W jaskini można obejrzeć bogate i różnorodne formy naciekowe, czasem o oryginalnych kształtach, jak stalaktyty, stalagmity, kolumny naciekowe i “perły” jaskiniowe, jeziorka i “pola ryżowe”.

Tokarnia – Muzeum Wsi Kieleckiej. Skansen zajmuje obszar 65 ha, obecnie (2006) na jego terenie znajduje się 30 obiektów, m.in.: dwór z Suchedniowa, kościół z Rogowa (w którym odprawiane są msze), organistówka z Bielin, dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej, wiatrak z Grzmucina, spichlerz ze Złotej, kuźnia, liczne zagrody i chałupy. Wszystkie obiekty są wyposażone w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, część prezentuje warsztaty rzemieślników wiejskich z wyposażeniem, jak szewca czy stolarza. Wnętrza obiektów udostępnione są do zwiedzania. We dworze z Suchedniowa prezentowane są wnętrza dworskie, a w organistówce – XIX-wieczna apteka i sklepik oraz pracownia krawiecka.W skansenie w Tokarni organizowane są imprezy festynowe i folklorystyczne, związane z charakterem parku etnograficznego - np. w czerwcu mają tu miejsce Wytopki Ołowiu.

Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku – znajdujące się w dworku (pałacyku) pisarza Henryka Sienkiewicza. Obecnie (2010) na parterze odtworzony został wygląd i wystrój pomieszczeń z czasów pobytu pisarza. Na piętrze ulokowano ekspozycje poświęcone pisarzowi. Okolice wokół dworku otacza duży park w stylu angielskim, w którym dominują stare dęby i lipy oraz ogród.

Zamek w Chęcinach – zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku, górujący nad miejscowością Chęciny, w województwie świętokrzyskim pod Kielcami. Władysław Łokietek uczynił ją terytorialnym ośrodkiem swej władzy w zakresie gospodarczym, politycznym i militarnym.Po śmierci Władysława Łokietka pieczę nad warownią objął Kazimierz Wielki. Zamienił on zamek w niezdobytą przez ponad 250 lat królewską fortecę, znacznie go rozbudowując.

Park Jurajski w Bałtowie, gdzie prezentowane są makiety gadów jurajskich, naturalnej wielkości, łącznie ponad 30, eksponowanych w ciekawym otoczeniu.

“Szwajcaria Bałtowska” Występują tu skały wapienne, dolomity i margle. W skałach wapiennych rozwinęły się zjawiska krasowe. Możemy na terenie Bałtowa zobaczyć jaskinie (groty), wywierzyska (źródła w skałach wapiennych obfite w wodę), ponory (rzeki które na pewnym odcinku prowadzą swoje wody pod ziemią), wzgórza - skałki wapienne (oraz w skałach dolomitowych) o stromych zboczach. W skałach wapiennych ponadto występują liczne skamieniałości zwierząt ery mezozoicznej. W pobliżu tych miejsc, znajdują się również skały lessowe, stąd też powstały wąwozy o ciekawych formach.

• Rezerwat Archeologiczny Krzemionki Opatowskie w krzemionkach opatowskich. Znajdują sie tu obiekty muzealne i trasy prowadzące wzdłuż miejsc wydobycia krzemienia oraz skansen wioski neolitycznej.